Вид_на_деревушку_Адиши,_Грузия batumi c2a5bc979a5588ee848ce680bc9fdc5b

Грузія
Грузія — держава в Євразії, на південно-східному узбережжі Чорного моря, більша частина якої розташована на Південному Кавказі, а менша — на Північному Кавказі.
Грузія, країна з особливим колоритом , що не робить акцентів на якомусь одному виді відпочинку. Тут всі напрямки варті уваги. Історичні та культурні пам’ятки , народні танці та хоровий спів складають основу культурного туризму; катання на лижах, походи в гори і альпінізм , кінні та велосипедні тури , рафтинг, спелеотуризм , полювання та риболовля – екологічного та пригодницького . Осінь – саме час вирушити в тур по винному регіону країни – Кахетії.

Клімат на заході субтропічний , близькість Чорного моря забезпечує тут м’які зими зі середньою температурою у січні +6 ° C . На сході – перехідний від субтропічного до помірного , з прохолодними зимами (середня температура січня коливається від +1 ° C до -2 ° C). Літо жарке і тривале. Середня температура серпня майже на всій території країни становить + 23-26 ° С .

Традиційно найбільш оптимальним періодом відвідати Грузію вважається весна, коли розквітає природа, а міста наповнюються зеленню. Погода у цей період не спекотна (+20-24С), втім дощі нерідкість. Сприятливими умовами для відпочинку є також початок осені (вересень). Осіння прохолода чудово підходить для екскурсії численними історичним пам’ятками країни, які влітку через спеку і наплив туристів не завжди комфортні.

У Тбілісі краще всього їхати з початку травня по середину жовтня. Однак слід враховувати, що середина літа в столиці – дуже жаркий період, і ціни підвищуються досить помітно. Цікаво, що місцевим синоптикам довіряти досить ризиковано, оскільки діє правило, за яким при підйомі температури вище +40ºС необхідно оголошувати вихідний день у всіх організаціях, а тому реальні показники нерідко занижуються.

Купальний сезон на чорноморському узбережжі триває з кінця травня по кінець вересня. Незважаючи на це характерною рисою багатьох грузинських курортів є досить хмарна погода на початку і в кінці сезону. Хоча це зовсім не заважає засмазі.

Взимку добре їхати в гірські райони, які під снігом набувають особливої чарівності, а також починають функціонувати гірськолижні курорти.

Найменш зручним часом для відвідання країни є пізня осінь (листопад – початок грудня), кінець зими і рання весна (лютий-березень). І справа тут вже не в погоді, а високої вологості повітря, закритих пам’ятках, поганих дорогах та роботі багатьох засобів транспорту.

Що відвідати в Грузії ?

Обов’язкова туристична програма — це Тбілісі, Мцхета, жіночий монастирський комплекс Самтавро, печерний монастирський комплекс Давид Гареджа, Жінвалі — водосховище на річці Арагві, скельний місто Вардзія. Екскурсія по Кахетії — батьківщині виноробства, а також в древню столицю Колхідського і Імеретинського царств — Кутаїсі. Затятим екстремалам і любителям пригод сподобається подорож по гірських схилах Кавказу. Сванетія, Тушеті, Хевсуреті — найвисокогірніші регіони Грузії з багатовіковими фортецями, селами і оазисами дикої природи, багатими античними традиціями.

Памятки Грузії :

Старий Тбілісі. Недавня реконструкція старого Тбілісі обійшлася досить дорого, але це було виправдано, адже місто стало головною туристичною визначною пам’яткою Грузії. Стара частина міста приваблює туристів своїми старими черепичними дахами, вузькими бруківочними вуличками і різьбленими терасами. Туристичний маршрут включає в себе фортецю Нарікала, «Міст світу» та багато інших історично багатих місць.

Гергетська церква. Гергетська церква знаходиться в правому березі річки Чхері, біля підніжжя гори Казбегі. Ця святиня була побудована в XIV столітті і є єдиним хрестово-купольним храмом в області Хеві. Вважається, що коли країні загрожували важкі часи, всі скарби і реліквії з Мцхета були привезені сюди. У радянські часи церква була закрита, а нині знову повернута грузинської православної церкви.

Верхня Сванетія. Славиться архітектурними пам’ятками та красивими гірськими пейзажами. Серед пам’ятників архітектури можна виділити житлові башти, споруджені в IX-XII століттях. Також в цих місцях багато древніх православних церков. Верхня Сванетія знаходиться в списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Площа Свободи в Тбілісі. Розташована прямо в центрі столиці Грузії, це одна з найбільших площ у Тбілісі. Спочатку площа була названа на честь Івана Паскевича – російського генерала, який завоював Єреван. До 1991 року на площі знаходилася статуя Леніна, однак, у 1991 році статую демонстративно видалили і встановили статую Святого Георгія.

Уплісцихе. Неподалік від міста Горі, на березі гірської річки Мткварі, розкинулася дивна скеля. Весь пологий схил порізаний рукотворними печерами, які мають назву місто Уплісцихе. Історія стародавнього міста почалася з II тисячоліття до нашої ери, коли були “вирізані” перші печери міста. Дивно те, що за час існування міста періодично змінювалися його мешканці, вірування, але ніколи назва. Місто зберегло свою первинну назву – Уплісцихе, що перекладається з грузинської як “фортеця бога”.Щоб потрапити до міста, потрібно піднятися довгим тунелем, що круто піднімається вгору – він колись служив таємним ходом із міста-фортеці до річки.Усього в місті налічується понад 150 печер, але в минулі часи їх було 700. Якщо дивитися на місто здалеку, то Уплісцихе дуже схожий на великий мурашник. У ньому розташовувалися різні зали, храми й печерні житла.

Хертвісі. Фортеці Хертвісі були побудовані в період між 10 і 14 століттями. Згідно з легендою, цариця Тамара організувала конкурс на кращі вежі. Суперництво вибухнуло між майстром і його учнем, проте останній перевершив майстра, який від горя вискочив на край башти і пронизав себе ножем. Два тунелі в східній частині фортеці ведуть до річки – один для передач, інший – для водопостачання.

Етнографічний музей. Тбілісі. Музей поширюється на 52 гектари землі на захід від “черепахового озера» в Тбілісі і є домом для різних виставок, привезених сюди з усієї Грузії. Розрізняють 14 етнографічних зон: Картлі, Самегрело, Аджарії, Абхазії, Сванетії, Хевсуреті, Кахеті, Месхет, Джавахеті , Гурії, Імереті, Рача, Лечхумі і Осетії. Кожна зона – прекрасна ілюстрація етнографічного розмаїття Грузії.

Міст світу. Тбілісі. Пішохідний Міст світу був створений італійським архітектором Мішелем де Лукки. Одна з особливостей моста – дах у формі лука. З мосту відкривається приголомшливий вид на древні стіни фортець, церкви, та інші історичні споруди.

Вардзія. Це печерний монастирський комплекс XII – XIII століть у районі Самцхе-Джавахеті. Понад 600 приміщень (церкви, каплиці, келії, лазні, трапезні, бібліотеки) здіймаються над лівим берегом річки Мткварі. Протяжність цього комплексу становить приблизно 900 метрів. Усі ці рукотворні споруди йдуть углиб гори на 50 метрів, а здіймаються на висоту восьмиповерхового будинку. Серце будівель Вардзії – храм, висічений у скелі. Крім грузинських святих, на стінах церкви можна побачити зображення великих правителів Сакартвело – цариці Тамари та її батька Георгія ІІІ.

 Фортеця Горі. Розташований в самому серці міста Горі, однойменна фортеця височить на вершині пагорба, на захід від музею Сталіна. Фортеця Горі являє собою овальну цитадель з потужними воротами. У верхній частині пагорба відкривається вражаючий вид на навколишні пейзажі, особливо в помаранчевих тонах заходу.

Мцхета. Стародавнє містечко, перша столиця Грузії, в якій християнство було проголошене державною релігією Грузії 337 року. Коли тільки в’їжджаєш до міста, то відразу відкривається дивовижний краєвид: з одного боку лісисті гори, з іншого панорама стародавньої столиці Грузії з величними соборами Светісцховелі і Джаварі. Светісцховелі – перший і головний храм у Грузії, назву якого традиційно перекладають як “животворящий стовп”. Храм у сучасному вигляді існує з 1010 року. Светісцховелі завжди був усипальницею грузинських царів і знаті, й переконатися в цьому можна, побачивши надгробні плити більшості царів і цариць Грузії.Храм Джаварі (храм Святого Хреста) стоїть на високій горі, звідки відкривається прекрасна панорама на злиття двох величних річок – Арагві та Мткварі.

Собор Алаверді .Святиня Кахетії й один із найзнаменитіших середньовічних храмів у Грузії. Він був споруджений на початку XI століття і є одним із найвищих споруд свого часу. Храм був споруджений на місці маленької церкви Святого Георгія. І донині храм величають Собором Святого Георгія.”Життя” собору було важке – він неодноразово руйнувався загарбниками. Постійні реставрації дещо змінили первісний вигляд собору.

Собор являє собою архітектурний ансамбль, оточений фортечною стіною. В ансамбль входять середньовічна трапезна, дзвіниця й огорожа, літній палац. Головна будівля собору прямокутного плану. Розписів у храмі майже немає, стіни сірого відтінку, але сам простір вражає. Біля собору Алаверді розміщені поховання кахетинських царів, але зараз проходи туди перекриті археологами.

Монастир Сафара. Сафарський монастир розташований у горах Самцхе-Джавахетського регіону, неподалік від районного центру Ахалціхе. Заснований монастир у XIII столітті. У наш час монастир діючий, чоловічий. Двадцять ченців і послушників живуть сільським господарством і на пожертвування населення. Монастир багатий на унікальні фрески, деякі з них збереглися ще з часів заснування.

Сванські вежі. Приїхавши до Сванетії, можна побачити, як біля кожного будинку стоять ці знамениті сванські вежі-фортеці. Ідеальний захист для всієї родини. Будували такі вежі цілими сім’ями й селами. Низ зазвичай завалювали каменями для міцності всієї споруди. Вхід розташовувався високо, перед ним на двох довгих каменях ставили майданчик, до якого приставляли драбину. В разі небезпеки вся сім’я забиралася в башту, драбину втягували всередину, двері зачиняли. Всередині вежі стояла ще одна довга дерев’яна драбина нагору.

Фортеця Ананурі У мальовничому місці на березі Жинвальського водосховища стоїть фортеця, яка стала ареною численних битв.Фортеця Ананурі розташована за 70 кілометрів від Тбілісі. Раніше фортеця служила головним опорним пунктом грізних правителів цього краю. На жаль, нині від усього комплексу великого замку збереглася тільки цитадель.

Монастир Гелаті. Гелатський монастир – центр церковного життя країни та найзначніший середньовічний монастир у Грузії. Він був заснований 1106 року царем Грузії Давидом IV Агмашенебелі. Кілька років тому внесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Куполи і стіни монастирського храму видні здалеку. На території монастиря знаходяться три храми (XII і XIII століть), історична будівля Академії, а також трапезна і дзвіниця.Масштаби собору вразять навіть бувалих мандрівників.